Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia we Wrocławiu

Obiekt przełomowy pod wieloma względami. Perła architektury modernistycznej figurująca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowi niekwestionowany symbol Wrocławia. Poznajmy Halę Stulecia we Wrocławiu.

Tereny wystawowe Wrocławia

W 1813 roku Cesarz Fryderyk Wilhelm III wystosował Odezwę do Narodu, która stała się bodźcem do rozgromienia okupujących Wrocław Francuzów. Sto lat później, w 1913 roku, postanowiono zrobić obchody tego wydarzenia w formie Wystawy Stulecia. W tym celu na północy Wrocławia, na osiedlu Dąbie, w Parku Szczytnickim postawiono ogromny kompleks wystawowy. Składały się na niego między innymi: Hala Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Pergola oraz Ogród Japoński. Polacy, którzy po 1945 roku odziedziczyli ponownie Wrocław, który przez wieki znajdował się ciągle pod panowaniem innych narodów, najpierw Polaków, następnie Czechów, Węgrów, Austriaków, Niemców, Rosjan, aż wreszcie ponownie Polaków, zorganizowali na tym terenie w 1948 roku Wystawę Ziem Odzyskanych. Wówczas to pojawił się kolejny element tamtejszej architektury, czyli Iglica. Kompleks budynków wystawowych na czele z Halą Stulecia, zamieszczono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hala Stulecia we Wrocławiu – fot.: Vox Vratislaviensia

Hala Stulecia

Budynek Hali Stulecia zaprojektował Max Berg. Służy on na wielkie wydarzenia kulturalne i sportowe, a także pełni funkcje wystawowe. W Hali Stulecia odbywały się takie imprezy jak Wystawa Stulecia, Wystawa Ziem Odzyskanych, Światowy Kongres Intelektualistów, Światowy Kongres Eucharystyczny, Mistrzostwa Europy w Piłce Koszykowej, czy Europejska Stolica Kultury. Budynek Pawilonu Czterech Kopuł zaprojektował Hans Poelzing. Służy on jako siedziba muzealna, gdzie wystawia się sztukę współczesną. Ponadto mieścił kiedyś Wytwórnię Filmów Fabularnych. Hala Stulecia oraz Pawilon Czterech Kopuł zostały uznane za zabytki.

Apartamenty we Wrocławiu

Wrocław to miasto pełne atrakcji. Nie da się go zwiedzić wzdłuż i wszerz w jeden dzień. Warto zostać na noc. Wybierając się zatem na wycieczkę do Wrocławia, warto zapoznać się z ofertami hoteli i hosteli.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *