Dlaczego warto zwiedzić Wrocław?

Dlaczego warto zwiedzić Wrocław?

Dzieje Wrocławia rozpoczynają się od małego grodu, który w okresie wczesnego średniowiecza został zbudowany na odrzańskich wyspach. Z najwcześniejszych okresów miasta zachowało się niewiele zabytków. Większość z nich pochodzi z okresów późniejszych.

Parki i ogrody Wrocławia

Wśród parków najliczniej odwiedzany jest Park Szczytnicki. Jest jednym z najstarszych parków w mieście. Jego nazwa pochodzi od wsi Szczytniki, na terenie park został założony. Na terenie parku znajdują się:
Ogród Japoński urządzony z okazji odbywającej się w 1913 roku Wystawy Światowej. Urządzając ogród wypożyczono do niego szereg elementów, które nadawały mu charakter japońskiego ogrodu. Po wystawie zostały one zwrócone. Japoński charakter ogród odzyskał w latach 90. między innymi dzięki pracownikom japońskiej ambasady i ogrodników, którzy przyjechali do Wrocławia z Nagoi;
drewniany kościółek pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Kościół pierwotnie znajdował się w miejscowości Stare Koźle, do Wrocławia został przeniesiony na początku XX wieku.
Drzewostan parku jest bardzo różnorodny. Rosną tutaj drzewa sprowadzone z obu Ameryk, z Azji oraz gatunki europejskie i polskie. Wśród ogrodów licznie odwiedzanych przez turystów od lat najważniejsze miejsce zajmuje ogród zoologiczny. W ostatnim czasie największą atrakcją wrocławskiego ogrodu zoologicznego stało się Afrykarium. Warto odwiedzić również Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Co jeszcze musimy zobaczyć we Wrocławiu?

Na pewno nie można zapomnieć o spacerze uliczkami Ostrowa Tumskiego. Na Ostrów poprowadzi nas najsłynniejszy z mostów – Most Tumski. Układ przestrzenny Ostrowa Tumskiego nie uległ zmianie od średniowiecza. Nadal też jego teren oświetlany jest gazowymi latarniami. Wędrując zaułkami warto wstąpić do katedry świętego Jana, romańskiego kościółka świętego Idziego czy do Muzeum Archidiecezjalnego. Miejscem, którego nie można pominąć jest również wrocławski Rynek. Wielkością ustępuje on jedynie Rynkowi w Krakowie i Olecku. W zabudowie Rynku uwagę zwraca Ratusz, kamienice, ale także modernistyczny wieżowiec z lat 30. XX wieku.

Lwowskie pamiątki

We Wrocławiu znajduje się monumentalny obraz „Panorama Racławicka”. To jeden ze lwowskich śladów w mieście. Do lipca 1945 roku dzieło to znajdowało się we Lwowie. Do Wrocławia trafiły także eksponaty znajdujące się w zbiorach lwowskiego Ossolineum. Wśród nich jest między innymi rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz rękopis „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Wrocław teatralny i operowy

Gmach Opery Wrocławskiej mieści się przy ulicy Świdnickiej. Został on wzniesiony w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Powojenną działalność Opera Wrocławska zainaugurowała „Halką” Stanisława Moniuszki. 5 października 2017 roku na scenie opery zostanie zaprezentowana opera skomponowana przez G. Rossiniego „Kopciuszek”. Wrocławska opera przygotowuje się także do wystawienia „Fidelio” Ludwika van Beethovena. Premierowy spektakl odbędzie się 14 października.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *